Ragdoll

Historie

V 60. letech minulého století připustila paní Ann Bakerová z amerického městečka Riverside v Kalifornii bílou angoru Josephinu birmským kocourem. Josephinu v době březosti srazilo auto, ale kočka to zázračně přežila. Podle Ann Bakerové tato nehoda změnila Josephinu v kočku s extrémně uvolněným svalstvem (od toho název ragdoll – hadrová panenka) s abnormální odolností proti bolesti , což se podle ní přeneslo i na koťata. Původní fámy, které používala paní Bakerová, coby zdroj svého kočičího businessu, nicméně dodnes ve veřejném povědomí určitou měrou přetrvávají. Koťata z tohoto vrhu, Daddy Warbucks a Buckwheat, se stali zakladateli linie nového plemene. Proces uznání nového amerického plemene trval dlouho. Postupně uznaly toto plemeno všechny velké americké chovatelské svazy, nejdéle to trvalo CFA. V Evropě se ragdollové chovají od roku 1981, první dovozy našly svoje domovy ve Velké Británii, Německu a ve Francii. FIFe jako jedna z posledních uznala ragdolly až v roce 1992 a to jen ve zbarvení bicolor. Vývoj se však nedá zastavit a dnes jsou uznáváni ve všech třech typech i v mnoha barevných varietách.

Povaha

Ragdollové jsou sociální a vyrovnaná zvířata, vstřícná k jiným kočkám, bez problémů vyjdou i s přátelským psem v domácnosti. Nejsou nevypočitatelní, ani agresivní - upřednostňují ústup před útokem, ale v případě nutnosti se i ragdoll dovede dosti důrazně ohradit. Jejich polodlouhá srst nevyžaduje složitou péči, postačí jí jednou týdně pročesat. Jsou to společenské kočky, které o samotě, bez kontaktu s člověkem, nebo dalším kočičím kamarádem strádají, zatímco životu i v početnější rodině s dětmi se svou klidnou náturou snadno dovedou přizpůsobit.

Standard

Ragdoll je masivní, velká kočka se středně silnou kostrou a svalnatým tělem, celkově má působit silným dojmem.

Hlava je středně velká, široká, ve tvaru modifikovaného klínu, s plochým prostorem mezi ušima.

Nos má mít v horní třetině lehké vyklenutí.

Tváře jsou dobře vyvinuty. Středně dlouhá, dobře vyvinutá a zaoblená tlama se zužuje k dobře vyvinuté bradě.

Uši jsou středně velké se širokým nasazením a zakulacenými špičkami jsou na hlavě nasazeny daleko od sebe a lehce skloněny směrem dopředu.

Oči mají být výrazné, velké a oválné. Jejich modrá barva má být co nejintenzivnější.

Tělo je dlouhé a svalnaté, se středně silnou kostrou. Široká, svalnatá a dobře vyvinutá hruď přesto působí lehčeji než těžší a svalnatější zadní části těla. Hřbetní linie je poněkud skloněna směrem vpřed.

Tlapky jsou velké, kulaté a kompaktní, s chomáčky chlupů mezi prsty.

Ocas je dlouhý, dobře osrstěný a huňatý, středně silný v nasazení, ke špičce poněkud se zužující.

Srst střední délky s hustou, měkkou a hedvábnou texturou leží na těle, při pohybu kočky se rozevírá. Srst je nejdelší na krku, lemuje zevní obrys obličeje (vytváří dojem "bryndáčku"). V obličeji je srst krátká a od konce hlavy přes lopatky směrem ke hřbetu se postupně prodlužuje. Na bocích, zádi a břiše je srst středně dlouhá až dlouhá, na předních končetinách spíše krátká. Kocouři mohou vážit 7 – 9 kg, kočky 4,5 – 7 kg.

Chyby

Hlava - úzká hlava

Nos - římský nos

Uši - příliš velké, malé, nebo špičaté

Oči - mandlového tvaru

Krk - příliš dlouhý nebo slabý krk

Tělo - zaoblené tělo, úzký hrudník

Nohy - krátké nohy, roztáhnuté prsty u nohou, chybějící chomáčky srsti mezi prsty

Ocas - krátký, tupě zakončený

Srst - krátká srst( sezónně podmíněné)

Diskvalifikace - jiná barva oka než modrá

Variety

colorpoint

Odznaky - uši, maska, nohy a ocas mají být dobře vybarvené a ladit s barvou těla. Hruď, břicho a náprsenka jsou světlé. Lehké stínování na těle a břichu (břišní flek - povolen). Colorpoint nesmí mít žádný bílý flek. Nos a polštářky tlapek musí být tmavé jako barva odznaků.

mitted

Stejné znaky jako u colorpoint. Na tlapkách bílé ponožky. Přední ponožky kratší, zadní delší až po patu. Bílý pruh od brady až ke kořeni ocasu. Polštářky na tlapkách - růžové. Atraktivní je bílé zrcadélko na nose. Nesmí být tmavé fleky na ponožkách.

bicolor

Tmavé zbarvení uší, zad, ocasu a masky, na které musí být dobře ohraničené bílé ,,V". Bílý flek na zádech je povolen. Nohy a břicho bílé, bez tmavých fleků. Na uších a ocase nesmí být žádný bílý flek. Nos a polštářky tlapek musí být růžové.

Barvy

seal - černohnědá

chocolate - čokoládová

blue - modrá

lilac - lilová

nově uznané barvy od 1.1.2005 - red, creme, lynx, tortie, torbie

Vyčerpávající informace o barvách, varietách, genetice a krevních skupinách najdete na stránkách                                                                                                                                        CHS Faelis.CZ